wersja: PL | version: EN

Największe miasta Polski

polskie miasta na mapie

Warszawa

Warszawa jest stolicą państwa i największym polskim miastem zarówno pod względem liczby ludności jak i powierzchni. Miasto powstało na przełomie XIII i XIV wieku, leży nad rzeką Wisła. W roku 1596 król Zygmunta III Waza wraz z dworem wprowadził się na stałe do Warszawy do zamku warszawskiego, od tego momentu uznaje się, iż miasto stało się stolicą Polski.
Warszawa - galeria zdjęć

Kraków

Umiejscowienie miasta to południowa Polska, Małopolska, nad rzeką Wisła. Na terenie Krakowa znajduje się wiele pięknych zabytków. Jest to miasto o ponad tysiącletniej historii i jest jednym z najstarszych miast Polski. Do roku 1596 Kraków był siedzibą polskich królów i stolicą Polski. Pod względem liczby mieszkańców i pod względem zajmowanej powierzchni Kraków jest drugim, zaraz po Warszawie, miastem w kraju.

Łódź

Łódź leży w środkowej Polsce nad rzeką Ner. Miasto jest trzecie co do wielkości pod względem liczby ludności (740 tys. osób) oraz czwartym pod względem powierzchni (295 km²). Rok 1820 był początkiem rozwoju Łodzi przemysłowej. Dzięki osadnikom z rożnych stron Polski i Europy powstały liczne fabryki i manufaktury. Łódź jest jednym z ośrodków akademickich w Polsce, w mieście znajduje się 6 uczelni państwowych oraz 20 prywatnych, m.in. Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych.

Wrocław

Wrocław to miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, nad rzeką Odrą. Jest ono piąte pod względem powierzchni miasto w Polsce (292,82 km²) oraz czwarte pod względem liczby mieszkańców (635 759) - obliczenia z roku 2016.
Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski - pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1000 n.e. Pomimo zniszczeń wojennych we Wrocławiu zachowało się wiele budowli w stanie oryginalnym oraz wiele zostało odrestaurowanych. Na uwagę zasługują: ratusze na Rynku – Stary Ratusz oraz Nowy Ratusz, archikatedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, katedra św. Marii Magdaleny, katedra greckokatolicka pw. św. Wincentego i św. Jakuba, kościół św. Wojciecha, bazylika św. Elżbiety, neogotycki budynek Dworca Głównego, gmach Opery Wrocławskiej, budynki Browaru Piastowskiego, Pałac Ballestremów, Pałac Spätgenów, Pałac Schaffgotschów oraz wiele innych zabytkowych kościołów, kamienic i budowli.
Miasto leży nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami: Bystrzycą, Oławą, Ślęzą i Widawą. Dodatkowo przez teren miasta przepływa rzeka Dobra oraz wiele strug. Dzięki licznym mostom i kładkom Wrocław nazywany jest Wenecją Północy.

Poznań

Poznań jest miastem położonym w zachodniej Polsce, w województwie Wielkopolskim, nad rzeką Wartą. Liczby ludności to 542,3 tys. mieszkańców, powierzchnia 262 km² - obliczenia przeprowadzone w 2016 roku.
Poznań to ważny węzeł drogowy i kolejowy, posiada również międzynarodowy port lotniczy.

Gdańsk

Gdańsk

Szczecin

Szczecin

Bydgoszcz

Bydgoszcz

Lublin

Lublin

Katowice

Katowice

Białystok

Białystok ma około 300 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię ponad 100 km². Ponieważ miasto leży w bliskim sąsiedztwie Białorusi, Litwy i Rosji jest miejscem, gdzie od wieków żyli wspólnie ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości. Ukształtowało to specyficzny i niepowtarzalny charakter miasta.
Baiłystok - galeria zdjęć

Miasta w Polsce, które warto odwiedzić

Sandomierz

© Godło.pl | Symbole narodowe | Kontakt