wersja: PL | version: EN

Ciekawostki o Polsce

***

Język polski, wraz z innymi językami słowiańskimi, należy do języków indoeuropejskich. Około 4500 lat temu posługiwały się tym językiem ludy zamieszkujące Europę i Indie. 2500 lat temu wyodrębnił się z niego język prasłowiański, a z niego około V wieku, powstały trzy kolejne dialekty, z których wyodrębniły się liczne języki słowiańskie, w tym także polski.

***

Wiżajny to miejscowość najdalej wysunięta na północny-wschód Polski, jest uznawana przez meteorologów za "polski biegun zimna".
Wiżajny słyną ze specyficznego mikroklimatu, który charakteryzują wyjątkowo surowe i długie zimy, chłodne wiosny oraz upalne, krótkie lato.

***

Kraniec Półwyspu Helskiego był już w XVI wieku oświetlany ogniskami, gdyż stanowił ważny punkt orientacyjny na szlaku do portu Gdańska. Z czasem światło zabłysło na wieży kościoła, a w 1670 roku zbudowano pierwszą latarnię. W dziewiętnastym wieku ogniki palonego drewna zastąpiły lampy na olej rzepakowy.
W 1926 r. na latarni zamontowano lampę naftową z czterema soczewkami, którą przed drugą wojną światową zmieniono na żarówkę. W obecnych czasach na latarni zainstalowany jest też nowoczesny radar.

***

W 2004 roku minęło 75 lat minęło od powrotu żubra do Puszczy Białowieskiej.
Na terenach Puszczy Białowieskiej przed I wojną światową występowało ponad 700 sztuk żubrów. Po wojnie populacja została wyniszczona całkowicie, w 1919 roku zginął ostatni żubr zabity przez kłusowników. W roku 1929 sprowadzono nowe osobniki czystej krwi do specjalnie przygotowanego zwierzyńca, gdzie rozpoczęto ich hodowle. Przez lata populacja stopniowo rozrastała się, obecnie liczy około 350 sztuk żyjących na wolności.

***

Za każdym razem w czasie odmawiania modlitwy "Ojcze nasz" uczestnicząca w nabożeństwie liturgicznym szlachta wyciągała szable z pochew i wznosiła je do góry. Gest podniesionej szabli świadczyć miał o gotowości walki w obronie wiary.

***

Najstarsze zdanie zapisane w całości po polsku, pochodzi z 1270 roku. Znajduje się ono w napisanej po łacinie kronice klasztoru w Henrykowie pod Wrocławiem, spisanej przez Cystersów i brzmi "Daj ać ja pobruszę, a ty pocziwaj". Oznacza to "Daj, teraz ja pokręcę żarnami, a ty odpocznij" - tak miał powiedzieć Czech o imieniu Boguchwał do swojej grubej i niezdarnej żony, mielącej zboże.

***

Mikołaj Kopernik oprócz dzieł astronomicznych publikował min. prace o reformie monetarnej. Sformułował w nich prawo wypierania "lepszego" pieniądza przez "gorszy", zwane prawem Greshama-Kopernika.

***

Aż czworo z szóstki Polskich noblistów zostało nagrodzonych Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Henryk Sienkiewicz w 1905 za całokształt twórczości, Władysław Reymont w 1924 za powieść "Chłopi", Czesław Miłosz w 1980 za całokształt twórczości literackiej oraz Wisława Szymborska w 1996 za jej dokonania poetyckie.

© Godło.pl | Symbole narodowe | Polecane strony | Kontakt