wersja: PL | version: EN

Ciekawostki o Polsce

***

Język polski, wraz z innymi językami słowiańskimi, należy do języków indoeuropejskich. Około 4500 lat temu posługiwały się tym językiem ludy zamieszkujące Europę i Indie. 2500 lat temu wyodrębnił się z niego język prasłowiański, a z niego około V wieku, powstały trzy kolejne dialekty, z których wyodrębniły się liczne języki słowiańskie, w tym także polski.

***

Wiżajny to miejscowość najdalej wysunięta na północny-wschód Polski, jest uznawana przez meteorologów za "polski biegun zimna".
Wiżajny słyną ze specyficznego mikroklimatu, który charakteryzują wyjątkowo surowe i długie zimy, chłodne wiosny oraz upalne, krótkie lato.

***

Kraniec Półwyspu Helskiego był już w XVI wieku oświetlany ogniskami, gdyż stanowił ważny punkt orientacyjny na szlaku do portu Gdańska. Z czasem światło zabłysło na wieży kościoła, a w 1670 roku zbudowano pierwszą latarnię. W dziewiętnastym wieku ogniki palonego drewna zastąpiły lampy na olej rzepakowy.
W 1926 r. na latarni zamontowano lampę naftową z czterema soczewkami, którą przed drugą wojną światową zmieniono na żarówkę. W obecnych czasach na latarni zainstalowany jest też nowoczesny radar.

***

W 2004 roku minęło 75 lat minęło od powrotu żubra do Puszczy Białowieskiej.
Na terenach Puszczy Białowieskiej przed I wojną światową występowało ponad 700 sztuk żubrów. Po wojnie populacja została wyniszczona całkowicie, w 1919 roku zginął ostatni żubr zabity przez kłusowników. W roku 1929 sprowadzono nowe osobniki czystej krwi do specjalnie przygotowanego zwierzyńca, gdzie rozpoczęto ich hodowle. Przez lata populacja stopniowo rozrastała się, obecnie liczy około 350 sztuk żyjących na wolności.

***

Za każdym razem w czasie odmawiania modlitwy "Ojcze nasz" uczestnicząca w nabożeństwie liturgicznym szlachta wyciągała szable z pochew i wznosiła je do góry. Gest podniesionej szabli świadczyć miał o gotowości walki w obronie wiary.

***

Najstarsze zdanie zapisane w całości po polsku, pochodzi z 1270 roku. Znajduje się ono w napisanej po łacinie kronice klasztoru w Henrykowie pod Wrocławiem, spisanej przez Cystersów i brzmi "Daj ać ja pobruszę, a ty pocziwaj". Oznacza to "Daj, teraz ja pokręcę żarnami, a ty odpocznij" - tak miał powiedzieć Czech o imieniu Boguchwał do swojej grubej i niezdarnej żony, mielącej zboże.

***

Mikołaj Kopernik oprócz dzieł astronomicznych publikował min. prace o reformie monetarnej. Sformułował w nich prawo wypierania "lepszego" pieniądza przez "gorszy", zwane prawem Greshama-Kopernika.

***

Aż czworo z szóstki Polskich noblistów zostało nagrodzonych Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Henryk Sienkiewicz w 1905 za całokształt twórczości, Władysław Reymont w 1924 za powieść "Chłopi", Czesław Miłosz w 1980 za całokształt twórczości literackiej oraz Wisława Szymborska w 1996 za jej dokonania poetyckie.

Ciekawe strony

Ludzie.info - biografie i życiorysy znanych ludzi: pisarze, muzycy, aktorzy, politycy, sportowcy. Lista ludzi posegregowana alfabetycznie oraz według kategorii tematycznych.

HistoriaPolski.eu - forum dyskusyjne poświęcone historii Polski. Forum zostało podzielone na kategorie tematyczne: Czasy przed powstaniem państwa polskiego, Polska Piastów, Polska Jagiellonów, Polska króli elekcyjnych, Ziemie polskie pod zaborami, Dzieje II Rzeczypospolitej, II Wojna Światowa (1939-1945), Historia PRL, Historia III Rzeczypospolitej.

Miesiące.pl - strona zawierająca wiele informacji i ciekawostek na temat każdego miesiąca w roku. Polskie pory roku, charakterystyka każdego z miesięcy, przysłowia Polskie.

Historia.org.pl - polski portal historyczny zamieszczający artykuły i materiały historyczne, na stronie jest też forum na którym miłośnicy historii polski oraz świata mogą podyskutować.

Wirtualna Polska - jeden z największych w Polsce portal informacyjnych, najnowsze wydarzenia z kraju i ze świata, finanse, bardzo dużo podstron tematycznych.

Czas w Polsce i na świecie - serwis na którym sprawdzimy aktualny czas w Polsce oraz w największych miastach na świecie, przeczytamy informacje na temat stref czasowych, zmian czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni.

Wilk Polski - informacje na temat wilków żyjących w Polsce: populacja, występowanie, ochrona.

Historia Polski Wikipedia.pl - Seria artykułów szczegółowych poświęconych historii Polski, opisują poszczególne formy państwa polskiego od Polski pierwszych Piastów po III Rzeczpospolitą – jego społeczeństwo, władzę, ustrój, gospodarkę, wojskowość.

© Godło.pl | Symbole narodowe | Kontakt